2017
Championships
Meetings
Abroad
Road Races
Results
Meeting December 19, 2009
Venue Jamhour
Age Group Open
Men Women
 
NWI  
100m
1 Aziza SBEITI(CSJ) 12.96
2 Maria-Pia ZINA-RAHMÉ(CSJ) 15.02
3 Eva TALHOUK(CSJ) 15.88
 
 
300m
1 Ali HAZER(Ansar) 36.50 1 Laura SALIBA(Antonins) 43.81
2 Michel ZEINATY(CSJ) 38.49
 
 
800m
1 Zohrab GARABEDIAN(CSJ) 2:05.72
2 Tarek HELAYHEL(Phénicie) 2:10.92
 
 
High Jump
1 Adib BOUSTANY(Antonins) 1.64 1 Andréa AKL(CSJ) 1.35
2 Alex MOHBAT(CSJ) 1.62 2 Chirine BOU-KHALIL(CSJ) 1.30
3 Alfredo BALDO(CSJ) 1.40 3 Celia NEHMÉ(CSJ) 1.25
4 Boulos MAHFOUZ(Saoud) 1.35
  NWI
 
Long Jump
1 Marc WARD(CSJ) 6.51
2 Marc KHAWAJA(CSJ) 5.64
3 Pierre SARKIS(CSJ) 5.56
4 Anthony RAHMÉ(CSJ) 4.91
5 Alfredo BALDO(CSJ) 4.00
 
NWI  
Triple Jump
1 Krystel SANEH(Maristes) 10.38
2 Rhéa AKEL(CSJ) 9.74
3 Racha JURDI(CSJ) 8.90
4 Michèle MATTA(CSJ) 8.85
 
 
1000m Medley
1 Ansar 2:05.13
2 Antonins 2:08.99
3 (CSJ)
Raphael SAMAHA
Marc WARD
Daniel BASSOUS
Robin RIZK
2:09.42
4 (CSJ)
Michel ZEINATY
Pierre SARKIS
Bilal ABOU-SAID
Zohrab GARABEDIAN
2:10.39
5 Phénicie 2:19.39
Juniors (18-19)
 
 
800m
1 Abdo HÉLOU(Antonins) 2:02.85
2 Mehdi HALAL(Phénicie) 2:15.40
Cadets (16-17)
 
 
300m
1 Raphael SAMAHA(CSJ) 37.16
2 Hussein BARDAN(Phénicie) 40.12
3 Nady NASSAR(CSJ) 40.53
4 Omar SAIDI(Lycée National) 40.77
5 Abbas SROUR(Lycée National) 43.40
 
 
800m
1 Mohamad KHADRA(Phénicie) 2:16.77
2 Paolo DIB(CSJ) 2:23.57
3 Mazen AYOUB(CSJ) 2:24.97
4 Mohamad FAWAZ(Phénicie) 2:30.60
5 Rami MANNANE(Phénicie) 2:39.99
Minimes (14-15)
  NWI
NWI  
150m
1 Philippe PAOLI(Maristes) 18.15 1 Krystel SANEH(Maristes) 21.53
2 Daniel BASSOUS(CSJ) 18.25 2 Céline KEYROUZ(CSJ) 21.87
3 Pierre SARKIS(CSJ) 18.41 3 Chérine GHANDOUR(CSJ) 22.10
4 Marc KHAWAJA(CSJ) 19.02 4 Rhéa AKEL(CSJ) 22.70
5 Michel MAALOULI(CSJ) 19.37 5 Diana EID(CSJ) 23.10
6 Mohamad ABOU-SALEH(Phénicie) 20.56 6 Céline YAZBECK(CSJ) 24.29
7 Anthony RAHMÉ(CSJ) 20.58
8 Georges CHAMBOUR(Saoud) 22.81
9 Boulos MAHFOUZ(Saoud) 23.25
10 Johnny ZOUEIN(Saoud) 27.42
11 Joey RMEILY(Saoud) 28.55
12 Ziad CHOUCAIR(Saoud) 31.80
 
 
800m
1 Tesolak OSABIAN(Saoud) 2:59.65
2 Rodolphe YOUNES(Saoud) 3:07.98
 
 
1000m
1 Sara AWALI(Phénicie) 3:14.60
2 Laura MINA(CSJ) 4:00.44
3 Kathleen ANTAKI(CSJ) 4:03.29
4 Sasha BASSIL(CSJ) 4:04.43
5 Catherine OTRAKJI(CSJ) 4:33.70
6 Noelle SARKIS(CSJ) 4:36.00
 
 
2000m
1 Mohamad JAMAL(Phénicie) 6:50.6h
2 Cyril NASR(CSJ) 6:54.4h
3 Said KARAM(CSJ) 6:55.7h
4 Ragheb RAAD(Antonins) 7:00.1h
5 Maximilien GEORGES(CSJ) 7:28.1h
6 Hady HOJEIZ(Phénicie) 7:58.2h
7 Emile HOAYEK(CSJ) 8:06.1h
8 Boulos MAHFOUZ(Saoud) 8:48.9h
 
 
4x80m Relay
1 (CSJ)
Diana EID
Rhéa AKEL
Chérine GHANDOUR
Céline KEYROUZ
44.2h
2 Phénicie 47.6h
Benjamins (12-13)
  NWI
NWI  
60m
1 Anthony MIKHAEL(CSJ) 8.00 1 Elsa GHARIOS(CSJ) 8.92
2 Hassan FARAJ(Phénicie) 8.44 2 Natasha MOHBAT(CSJ) 8.98
3 Kevin RIZK(CSJ) 8.45 3 Christina MAALOULY(CSJ) 9.04
4 Alfredo BALDO(CSJ) 9.35 4 Joy ABOU-SLEIMAN(CSJ) 9.30
5 Marc MOUKARZEL(CSJ) 9.66 5 Maria ABOU-FARHAT(CSJ) 10.00
6 Mahmoud GHANNAM(Vétérans) 10.78 6 Rania GEBARA(Phénicie) 10.09
  NWI
 
120m
1 Anthony MIKHAEL(CSJ) 15.20
2 Hassan FARAJ(Phénicie) 15.75
3 Kevin RIZK(CSJ) 15.95
4 Marc MOUKARZEL(CSJ) 18.80
5 Mahmoud GHANNAM(Vétérans) 21.40
 
 
1000m
1 Joelle FEGHALI(CSJ) 3:33.53
2 Léa KEYROUZ(CSJ) 4:06.66
3 Angela BRAIDI(CSJ) 4:32.06
 
 
2000m
1 Youssef REDA(Phénicie) 7:24.2h
2 Elias MAKHOUL(Phénicie) 7:26.1h
3 Walid HAKIM-RAHMÉ(CSJ) 7:27.4h
4 Marc MOUKARZEL(CSJ) 7:38.7h
5 Mohamad WEHBÉ(Phénicie) 7:58.8h
6 Mahmoud GHANNAM(Vétérans) 8:13.6h
7 Jean-Carl MOUBARAK(CSJ) 8:43.9h
 
 
4x60m Relay
1 (CSJ)
Kevin RIZK
Georges GEHA
Anthony MIKHAEL
Nadim CHALFOUN
(1) 30.79 1 (CSJ)
Natasha MOHBAT
Joy ABOU-SLEIMAN
Joelle FEGHALI
Elsa GHARIOS
34.2h
2 (CSJ)
Walid HAKIM-RAHMÉ
Michael BASSOUS
Hadi HAKIM-RAHMÉ
Marc MOUKARZEL
37.47 2 (CSJ)
Karen FEGHALI
Léa KEYROUZ
Maria ABOU-FARHAT
Christina MAALOULY
38.6h
1Agegroup Record for Benjamins (12-13) Boys
Poussins (10-11)
 
 
1000m
1 Sara-Jo KORTBAWI(Maristes) 3:56.00
2 Ghiwa MATRIK(Phénicie) 4:01.41
3 Danielle EID(Saoud) 4:36.80